מנהל:חינוך

יחידה ארגונית:המחלקה לחינוך מיוחד

מנהל היחידה:כרמית בן חמו

כתובת:שדרות דוד בן גוריון 80, קריית מוצקין (קומה 2)

החינוך המיוחד נותן  מענה לאוכלוסיית התלמידים בעלי צרכים מיוחדים מגיל 3-21 עם מגוון של לקויות (לקות למידה, לקות שמיעה, לקות ראיה, לקות תקשורתית (asd  - אוטיזם), מגבלות שכלית התפתחותית, הפרעת התנהגות קשב וריכוז  HDHD , לקות נפשית.
במוצקין 11 גני חינוך מיוחד, על הרצף הגילי 0.3-0.6, מתוכם גן אחד שיקומי, 4 גנים לילדים עם לקות תקשרות ו- 6 גנים לילדים עם עיכוב התפתחותי.
מספר התלמידים בגן נקבע בהתאם לאפיון הגן והוא נמוך ממספר התלמידים בגני החינוך הרגיל (בין 8 ילדים ל- 12 ילדים בגן ע"פ סוג הלקות)
בגנים מעוכבי ההתפתחות הלימודים מתקיימים בימים א'-ה' עד השעה 14:00 וביום שישי עד השעה 12:45.
בכל גן  חינוך מיוחד גננת מומחית לחינוך מיוחד וצוות מטפלים ממקצועות הבריאות וטיפול באמצעות אמנויות וסייעת. הגן נותן מענה לילדים שיש להם קושי במספר תחומים (עיכוב התפתחותי, קושי רגשי, מוטורי, שפתי וכו')
בגנים לילדים עם לקות תקשרותית (אוטיזם) יום הלימודים בין השעות 7:30-16:45 ביום שישי עד השעה 12:45.
הלימודים מתקיימים לאורך השנה, כולל הארכת שנת הלימודים עד 15.8.
בגן השיקומי, הלימודים מתקיימים בימים א'-ה' עד השעה 15:10, ביום שישי עד השעה 12:45.
התלמידים בגנים התקשורתיים ובגן השיקומי זכאים להסעה ולהזנה (ארוחת צהריים).
תלמידים הלומדים בגנים מעוכבי ההתפתחות, אשר גרים במרחק של 2 ק"מ מהגן זכאים להסעה.

השיבוץ בגני הח"מ ניתן לאחר קביעת זכאות לסל שירותים מיוחדים במסגרת ועדת זכאות ואפיון המתקיימת ברשות המקומית בחודשים ינואר– מאי, שנה קודם, בכפוף למסמכים רפואיים.
בכל גני החינוך המיוחד, ניתנות הדרכות לצוותים החינוכיים והטיפוליים על ידי מומחיות תחום מטעם מתי"א קריות. לכל ילד נבנית תכנית לימודים אישית, הילד זוכה ליחס אישי והרבה תשומת לב כי קבוצת הלימוד קטנה
בבתי הספר בקריית מוצקין פועלות כיתות חינוך מיוחד על הרצף הגילי א' – יב' מתוכן, כיתות לתלמידים המאובחנים עם אוטיזם, כיתות לתלמידים עם לקות שמיעה, כיתות לתלמידים עם לקויות למידה והפרעות רגשיות התנהגותיות קשות.
מספר התלמידים בכל כיתה נקבע בהתאם לאפיון התלמידים.
בכל כיתה עובדות מורה המומחית לחינוך מיוחד וסייעת. כמו כן ניתנים על ידי המתי"א טיפולים ממקצועות הבריאות וטיפולים באמצעות אומנויות.
בכל מסגרות החינוך המיוחד, על הרצף הגילי ניתנות הדרכות לצוותים החינוכיים והטיפוליים על ידי מומחיות תחום מטעם מתי"א קריות.​